25.2.2015 Proběhlo setkání s Milošem Doležalem – Jako bychom dnes zemřít měli (o knězi Josefu Toufarovi)

1940-Toufar-portretVečer 25.2.2015, v den 65. výročí mučednické smrti P. Josefa Toufara, se uskutečnilo setkání s Milošem Doležalem „Jako bychom dnes zemřít měli“, které nám přiblížilo život, kněžství a mučednickou smrt číhošťského faráře.

Úryvek z kázání P. Josefa Toufara z konce roku 1949:
Drazí v Kristu!
Žijme tak, jako bychom měli již dnes zemřít, žijme pečlivě jako moudří a vykupujme si časem vezdejším život věčný. Čiňme dobré, dokud máme čas, aby Pán nás vzal na svou pravici.
AMEN.

O třetí neděli adventní, 11.12.1949, kázal Klement Gottwald na sjezdu revolučních odborů své evangelium třídní nenávisti. Tentýž den kázal v obci Číhošť na Vysočině prostý kněz Josef Toufar na téma „Uprostřed nás stojí Ten, kterého neznáte“. Na konci kázání řekl: „Zde ve svatostánku je náš Spasitel, kterého mnozí neznají“ a ukázal rukou na Svatostánek. V tom okamžiku se kříž s Kristem podle očitých svědků několikrát pohnul. Znamení? Zázrak? Přinejmenším vynikající záminka pro Státní bezpečnost k otevřenému a exemplárnímu útoku na katolickou církev. Zatčení pátera Toufara a následující vyšetřování, které ve své zuřivosti přivodilo Toufarovu smrt, jen potvrdilo, v jakém duchu se ponesou další léta vlády jedné strany.

Zde je 90minutový video záznam obdobného večera před 2 roky:

Obec Číhošť je přesným geografickým středem (těžištěm) České republiky: symbolika, která mluví sama za sebe! Číhošť – srdce naší vlasti. Odkaz Josefa Toufara se může stát středobodem pro obnovu naší vlasti.

Rozhlasový redaktor, básník a publicista Miloš Doležal, po léta shromažďoval podrobnosti a svědectví ze života pátera Josefa Toufara. Kniha Miloše Doležala  z roku 2012 nazvaná Jako bychom dnes zemřít měli byla oceněná mj. v tradiční anketě Lidových novin jako Kniha roku 2012. Doposud jsme věděli, jak číhošťský farář Josef Toufar zemřel. Díky Miloši Doležalovi se teď dozvídáme, i jak žil.

Základní pohnutkou k sepsání této knihy byla naléhavá touha pochopit, kdo Josef Toufar byl a co všechno v jeho údělu předcházelo dějství poslednímu. Léta pátrání, shromažďování dokumentů i svědeckých výpovědí tvoří opěrný systém díla. Autor nepojímá obsáhlý životopisný portrét patera Toufara jako chladné historické pojednání, nechybí v něm bezprostřednost ani humor, a přece ani o krok neustoupí požadavku na absolutní dokumentární věrnost.
Knihu je možné koupit např. v Karmelitánském nakladatelství.

Na Českém rozhlasu Dvojce probíhá čtení této knihy na pokračování (15× 30 minut). Záznamy jsou přístupné v archivu ČRo. Pokud tam již nebudou, můžete mne kontaktovat.

Český rozhlas Vltava: Uprostřed stojí ten, kterého neznáte. V dvojdílném radiodokumentu se redaktor Miloš Doležal vydává po stopách takzvaného „Číhošťského zázraku“. Je možné vyslechnout ze záznamu.

Dominik Duka 1.3.2012: Řeč u hrobu P. Josefa Toufara
Dominik Duka 22.2.2015: Mše v Číhošti za P. Toufara
ČT24 dne 22. 2. 2015: Duka v Číhošti: Blahoslavení Toufara se určitě dočkáme

Poslední měsíc Toufarova života je popsán v časopisu Milujte se! 30/2014 na straně 6 až 10.

 Životopis Josefa Toufara.

Film ke shlédnutí In nomine patris (ČT, 2004, 97 minut)
Viktor Preiss v roli faráře Toufara ve fiktivní rekonstrukci pozadí tzv. Čihošťského zázraku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.