15.11.2014 Děkovná bohoslužba k uctění sv. Anežky České (videozáznam, promluva)

Do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě se v sobotu shromáždily přes 2 tisíce věřících (150 kněží), aby zde poděkovaly za 25 let svobody. Slavnostní bohoslužbu k uctění sv. Anežky České sloužil vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin.

Během bohoslužby jsme si připomínali dílo svaté Anežky, její svatořečení a také děkovali za 25 let svobody v naší zemi. Na děkovnou liturgii navázala modlitba za národ a dále proběhlo setkání na Hradčanském náměstí, které připomínalo události spojené s bojem za svobodu a demokracii v r. 1989.

Přišli jsme do pražské katedrály, která je symbolem kontinuity a vítězících idejí našich dějin, abychom tu poděkovali za velké dary, kterých se nám dostalo před pětadvaceti lety. Abychom poděkovali Bohu, který je Tvůrcem, Soudcem a Spasitelem lidstva. Poděkovali našim národním patronům včele se svatým Václavem; dnes ale především sv. Anežce. Nenarodili se svatými, svatými se stali svou statečnou věrností Kristu a důslednou obhajobou pravdy a spravedlnosti,“ zdůraznil kardinál Dominik Duka hned v úvodu liturgie.

Hlavní celebrant mše svaté byl vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin, který byl pro tuto významnou událost vyslancem papeže Františka. Svatý otec nám všem vzkázal, že je nám duchovně na blízku a povzbuzuje nás ke svědectví víry i křesťanského života a provází všechny svým apoštolským požehnáním.

Kardinál Pietro Parolin připomněl, že svatořečení Anežky České, které proběhlo v listopadu 1989, je neopomenutelnou součástí boje celého národa za svobodu a jedním ze symbolů pádu komunistického režimu.

Kéž Bůh, na přímluvu svaté Anežky a všech svatých ochránců upevní naše dobrá předsevzetí, přivádí k završení díla dobra, které v nás započal a zahrne svým hojným požehnáním celý český národ,“ řekl na závěr kard. Parolin.


Článek s pozváním na tuto událost: Poděkování sv. Anežce za 25 let svobody – pouť v katedrále

Videozáznam celého vysílání ČT (130 minut):
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10719556492-bohosluzba-k-25-vyroci-svatoreceni-sv-anezky-ceske/21456221453/

Homilie kardinála Parolina
Závěrečné poděkování kardinála Parolina

Celý text úvodního přivítání kardinála Dominika Duky na mši svaté 15. listopadu 2014.

Plný text homilie kardinála Pietro Parolina, státního sekretáře Svatého stolce k této mši svaté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.