28.6.2014 Záznam promluvy kardinála Dominika Duky z na Konopišti a fotky

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP odsloužil 28. června 2014 od 18.00 hodin spolu se svým sekretářem a P. Gustawem Sikorou na nádvoří zámku Konopiště rekviem za arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, jeho ženu Žofii z Hohenbergu a oběti první světové války při příležitosti stého výročí sarajevského atentátu.

Od atentátu v Sarajevu, při kterém byli zastřeleni arcivévoda František Ferdinand d´Este a jeho žena Žofie z Hohenbergu, si letos připomínáme 100 let. Současně si připomínáme 100 let od vypuknutí první světové války, která způsobila bolest a utrpení ve většině rodin našeho národa. Konflikt, který trval čtyři roky, zasáhl celou Evropu, Afriku a Asii, si vyžádal deset milionů obětí, z toho asi 150 000 občanů naší země.

Kardinál Dominik Duka připomněl také všechny lidské oběti válečných konfliktů a varoval před dalšími, do kterých lidstvo směřuje. Zmínil i teroristické útoky, kterými se podle něj nedají konflikty řešit.

„Chtěl bych připomenout, že je to také výročí o lidskosti, schopnosti reflektovat situaci, která byla v 19. století v rámci monarchie, ve které vznikly určité nedořešené problémy. Nedualita, která zůstávala jak určitý státní princip, bez přistoupení k trialitě,“ uvedl.

Audiozáznam celé promluvy kardinála Duky ke stažení (20 minut, formát MP3)
Zdroj: http://www.dominikduka.cz/kazani/kazani-na-konopisti/


Některé fotky jsou z Benešovského deníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.