Průběžné zprávy z Vatikánu o probíhající Biskupské synodě

rp_020822.jpgČTK: Synoda, která začala 5. října a potrvá 14 dnů, je věnována otázkám rodiny, manželství a sexuality. Papež František při jejím zahájení vyzval účastníky, aby byli otevření a nebáli se upřímně vyjádřit svůj názor, byť by byl v rozporu s tím, co prosazuje vedení církve.
Část řečníků, kteří dosud vystoupili, podle Lombardiho hájila s odvoláním na evangelium nerozlučitelnost manželství a trvala na tom, že rozvedení lidé, kteří uzavřeli nový svazek, nemohou být připuštěni ke svatému přijímání.
Jiní se naproti tomu zasazovali o to, aby se u každého případu více přihlíželo ke specifickým okolnostem a „dával se větší průchod milosrdenství“, aniž by se sahalo na dogma nerozlučitelnosti manželství, citovala APA mluvčího.
Jiní se naproti tomu zasazovali o to, aby se u každého případu více přihlíželo ke specifickým okolnostem a „dával se větší průchod milosrdenství“, aniž by se sahalo na dogma nerozlučitelnosti manželství, citovala APA mluvčího.
Lidé, kteří se rozvedli a pak znovu oženili nebo provdali, žijí podle učení křesťanské církve v hříchu, a nemohou se proto účastnit eucharistie.


Předchozí články k biskupské synodě:
Synoda o rodině 2014-2015: Základní informace
Neděle 28. září 2014 bude dnem modliteb za biskupskou synodu, které trvají až do 19.10.


J. Graubner na synodě: Manželé musí žít s Bohem společně
S příspěvkem věnovaným doprovázení manželů a rodin i rozvíjení jejich života s Bohem vystoupil na probíhající biskupské synodě o rodině také delegát České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Mladí touží po krásném manželství, ale mnozí mají tak veliký strach, že to ani nezkusí, nebo to pokazí, protože jim nikdo neukázal cestu“.
Plný text jeho vystoupení českém překladu je zde.

Čtvrtý den zasedání biskupské synody
Vatikán. Biskupská synoda o rodině dnes pokračovala čtvrtým dnem zasedání opět za plné účasti Petrova nástupce.více 

Papež: Jsme na cestě ke smíření
Vatikán. Svatopetrské náměstí zaplnilo padesát tisíc lidí, aby se účastnili generální audience Svatého otce. Petrův nástupce pokračoval v cyklu katechezí o církvi a zamýšlel se nad tím, jaký postoj by k sobě měli mít křesťané v případě vzájemného rozdělení. více 

V synodní aule vystoupil křesťansko-muslimský manželský pár
Vatikán. Třetí jednací den zasedání biskupské synody o rodině pokračoval také dnes kromě dopolední papežovy generální audience za přítomnosti Petrova nástupce. více 

Papež: Modlit se znamená upamatovat se na svoji minulost
Vatikán. Když se modlíme, nezapomínejme na svoji minulost – radil dnes papež František v kázání při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Papež zdůraznil, že Pán je na naší životní cestě stále po našem boku a proto se věřící nemá nechat odradit od modlitby množstvím záležitostí, které na něho doléhají. více 

Petrův nástupce vystoupí v Evropském parlamentu a Radě Evropy
Vatikán. Svatý stolec dnes zveřejnil program papežovy návštěvy ve štrasburském sídle Evropského parlamentu a Rady Evropy. Proběhne v úterý 25. listopadu. více 

Papež František zahájil mimořádné zasedání biskupské synody o rodině
Vatikán. „Základní všeobecnou podmínkou je mluvit jasně. .. Je třeba říci všechno, o čem v Pánu cítíme potřebu mluvit: bez lidských ohledů, nebojácně. A zároveň je třeba pokorně naslouchat a s otevřeným srdcem přijímat, co říkají bratři. Těmito dvěma postoji se uskutečňuje synodalita.“ více 

Synod o rodině: pro papeže je zásadní otázkou mládež, které se nechce do manželství
Vatikán/Argentina. Papež František v souvislosti se synodou o rodině hledí zejména na mladé lidi, konkrétně na jejich volné soužití. Prohlásil to v rozhovoru, který v neděli publikoval argentinský deník La Nación. více 

Petrův nástupce: Nenecháme-li se vést Duchem svatým, můžeme zhatit Boží sen
Vatikán. Petrův nástupce slavil dopoledne ve vatikánské bazilice eucharistii na zahájení biskupské synody o rodině spolu s 253 jejími účastníky a dalšími několika tisíci věřícími. více 

Papež: Rodina roste ve světle a síle Božího Slova
Vatikán. Několik desítek tisíc věřících se shromáždilo na Svatopetrském náměstí těsně před polednem, aby si zde vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce z okna nejvyššího patra apoštolského paláce. více 

Papež na vigilii: Rodina je školou lidství, která nemá obdoby
Vatikán. Biskupské synodě o rodině předcházela v sobotu večer modlitební vigilie, které z podnětu Italské biskupské konference předsedal papež František na Svatopetrském náměstí za účasti všech synodálních otců. Přišlo asi 50 tisíc lidí, většinou celých rodin, z celé Itálie. více 

František k evropským biskupům: Nestyďte se hlásat Vzkříšeného Krista
Vatikán. Ve dnech 2. až 4. října zasedá v Římě Rada evropských biskupských konferencí (CCEE). Českou republiku na jednání zastupuje předseda České biskupské konference, kard. Dominik Duka. Účastníky plenárního shromáždění dnes přijal papež František. Jednalo se o vůbec první audienci pro Radu evropských biskupských konferencí od jeho nástupu na Petrův stolec. více 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.