Zpracování závěrů synody a příprava na řádnou synodu

rp_020822.jpgDruhý dotazník je stručnější a koncentruje se na otázky diskutované před měsícem. Bude na rozhodnutí každé biskupské konference, jakým způsobem vyzve ke spolupráci katolickou základnu, tedy všechny věřící. Světové církve mají odpovědět „do Velikonoc“.

Měsíc po ukončení Synody o rodině už se papež František zaobírá přípravou na řádné shromáždění synody s tématem „Povolání a poslání rodiny v církvi a v současném světě“, která proběhne ve Vatikánu 4. – 25. října 2015.

Vatikán 18.10.2014 zveřejnil závěrečné poselství biskupské synody o rodině

Soubory ke stažení:
Pastorační výzvy pro rodinu v podmínkách evangelizace (PDF, 19 stran vč. výsledků hlasování)
Závěrečné poselství mimořádné synody 2014 (PDF, 4 strany)

V úterý papež předsedal Řádné synodní radě, složené z 15ti kardinálů a biskupů. Ta se sešla na dvoudenním zasedání a včera dopracovala text, který bude v příštích týdnech zaslán všem biskupským konferencím světa. K závěrečné synodní zprávě „Relatio Synodi“, odhlasované synodními otci 18. října, bude připojen určitý druh dotazníku, otázky a „požadavky na prohloubení“, kladené všem diecézím planety.

Není času nazbyt. Relatio s připojenými otázkami představuje tzv. Lineamenta. Světové církve na ně mají odpovědět „do Velikonoc“, tak aby bylo možno připravit Instrumentum laboris, tedy text, který bude sloužit jako pracovní báze pro Synodu 2015.

Také první „etapě“ předcházel dotazník, směřovaný všem věřícím. Druhý „dotazník“ je stručnější a koncentruje se na otázky diskutované před měsícem. Bude na rozhodnutí každé biskupské konference, jakým způsobem vyzve ke spolupráci katolickou „základnu“.

V hlasování 18. října obdržely tři paragrafy (dva týkající se znovu sezdaných rozvedených a jeden homosexuálů) absolutní většinu, ale nikoli většinu dvoutřetinovou, potřebnou pro schválení. Papež však rozhodl, aby přesto byly v závěrečné zprávě zveřejněny. Diskuze o nich může pokračovat. Důležité také je, že papež František potvrdil ve funkci referenta synody i zvláštního sekretáře: kardinála Petera Erdo a arcibiskupa Bruna Forteho.

Zdroj: Corriere della Sera, 20.11.2014 Gian Guido Vecchi, Bergoglio al lavoro